Z młodymi o wartości życia

• Post comments:0 Komentarzy

“Pola Nadziei” to także spotkania z uczniami w szkołach. Oczywiście zachęcamy w trakcie naszych wizyt do aktywnego wolontariatu i opowiadamy o różnorodnych działaniach, w których dzieci i młodzież odgrywają kluczową rolę. Jednak w tych spotkaniach chodzi o coś więcej: o kształtowanie młodych ludzi tak, aby w ich sercach i umysłach nie zabrakło nigdy miejsca dla osamotnionych, cierpiących i chorych i aby potrafili w swoim życiu dać świadectwo tego, że życie – każde życie – jest wielką wartością, którą należy chronić.

Nie zdążyliśmy jeszcze posprzątać po inauguracji Pól Nadziei, a już sypnęły się zaproszenia do szkół. 7 października odwiedziliśmy Szkołę Podstawową nr 1 w Kielcach, a 10 października zaczęliśmy dzień od spotkania z młodzieżą w Katolickiej Szkole Podstawowej im. Maryi z Nazaretu w Kielcach. Łącznie rozmawialiśmy z 80 uczniów. Dyskutowaliśmy o roli i znaczeniu misji hospicyjnej, dzieliliśmy się niezwykłymi historiami wolontariuszy i podopiecznych, i zastanawiali nad tym, czego trudne hospicyjne doświadczenia rodzin i pacjentów uczą nas i czego od nas wymagają. W jednej ze szkół wykorzystaliśmy też okazję i wspólnie zasadziliśmy cebulki żonkili na przyszkolnej rabacie. Jakkolwiek tematyka hospicyjna nie jest dla młodych ludzi łatwa, to ich chęć działania wolontaryjnego i potrzeba pomocy innym daje spokojne i radosne przeświadczenie, że Pola Nadziei 2022/23 przyniosą wspaniałe owoce!